-------------------------------technický servis:Historie

Skupina Žalman a spol nebyla oficiálně založena (alespoň neexistuje žádná zakládácí listina), za okamžik jejího vzniku je považováno první vystoupení tria Žalmanův jihočeský výběr (ve složení Pavel Lohonka - Pavlína Jíšová - Antonín Hlaváč) na Portě v Plzni v roce 1982. Sdružení, později přejmenované lidmi od muziky na Žalman & spol., se prakticky přes noc stalo legendou.
Žalman v té době ještě působil ve skupině Minnesengři a současně začal vystupovat sám. V roce 1985 z Minnesengrů odešel a začal se naplno věnovat vlastnímu sdružení. Kromě Tondy Hlaváče a Pavlíny Jíšové tehdy pohostinsky se Spolem vystupoval Luboš Javůrek. Po mnoha samplerech (edice Dostavník, Porta, Cesty) vyšla sdružení v roce 1987 první dlouhohrající deska (vinylová) ŽALMAN & SPOL.
Dalším člověkem, který se stal kmenovým členem kapely, byl zpěvák, kytarista, banjista a vůbec výsostný muzikant Jaroslav Matějů (od roku 1988), brzy po něm přišel Vojta Zícha (banjo, kytara, housle). Nejslavnější a nejvíc vzpomínaná sestava natočila desku JANTAROVÁ ZEMĚ, film FOLK A FOLKLÓR a v roce 1990 se rozešla. Na krátkou dobu skupina prakticky přestala existovat (zůstal Žalman a Vojta Zícha).
Ještě v témže roce vznikl nový Žalman a spol, který tvořili, kromě dvou předešle jmenovaných, zpěvačka Lenka Slabá a basista Jaroslav Kovář (Zíchův někdejší spoluhráč ve skupině Blátotlačky). Brzy se vrátil Jaroslav Matějů a pětice spolu hrála do roku 1994. Vydali alba HODINA USMÍŘENÍ, TU NEDĚLI PO RÁNU, JANTAROVÁ ZEMĚ (reedice) a PÍSNĚ SEBRANÉ POD STOLEM.
V roce 1994 Jaroslava Kováře na postu basisty nahradil Petr Novotný a v létě proběhl první prázdninový tábor pro mladé muzikanty OASA MUSA. Vyšla deska POTLACH V MÉ DUŠI, výběr Žalmanových trampských písní z let 1962 - 1982, a v České televizi byl uveden film ŽALMAN & SPOL. "NA CESTĚ".
V roce 1995 skončila Lenka Slabá a místo ní nastoupila Michaela Krmíčková (Zíchova někdejší kolegyně ve skupině Sem tam). Ihned po jejím příchodu skupina nahrála album POCESTNÝ DO SEDMÉHO NEBE, brzy následované stejnojmenným televizním filmem. Sestava Lohonka - Krmíčková - Zícha - Matějů - Novotný natočila ještě živě desku ŽIVĚ NA MORAVĚ a v roce 1996 byla na pozvání krajanů v Kanadě, kde koncertovala ve Vancouveru a Calgary a cestovala po Skalnatých horách. O cestě do Kanady byl brněnskou redakcí České televize natočen dokumentární film.
V roce 1997 Žalman skupinu rozpustil a znovu "založil". Vydal album SBOHEM ROMANTIKO (není považováno za řadovou "spoláckou" desku), na kterém se vedle několika hostů a členů staré sestavy podíleli i noví Žalmanovi spoluhráči Jindřiška Petráková a Jan Brož.
Od října 1997 do konce roku 2011 skupina hrála ve složení Pavel Lohonka, Jindřiška Petráková (později Brožová), Jan Brož a Petr Novotný. Tato sestava měla na kontě alba LÁSKA A SMRT (zhudebněná lidová poezie z knižního výboru Františka Halase a Vladimíra Holana), VE ZNAMENÍ RYB (jakési Žalmanovo Best of) a autorské album V ROCE JEDNA. Podle desky Láska a smrt byl Českou televizí v roce 1999 natočen stejnojmenný hudební film (režie Viktor Polesný). V roce 2002 vyšla u společnosti Wenkow/Universal dvojalbová kompilace ŽALMAN - VÝBĚR NEJLEPŠÍCH NAHRÁVEK, která představovala průřez celou dosavadní tvorbou Pavla Lohonky od éry Minnesengrů až do současnosti.
Dalším řadovým autorským albem byl NÁPIS NA ŠTÍTU DOMU (jaro 2004), natočený ve věhlasných studiích SONO Records. Následovaly desky ZATRACENÝ PÍSNĚ (podzim 2006) a MEZI KAMENY (podzim 2008).
Od ledna 2012 hraje kapela ve složení Pavel Lohonka, někdejší zpěvačka Spolu Michaela Hálková (dříve Krmíčková), Pavel Malina a Petr Novotný. V této sestavě byl natočen CD/DVD záznam z koncertu na Prázdninách v Telči a vlastním nákladem vydán pod názvem ŽIVĚ V TELČI 2012.

V roce 2005 vyšla kniha RÁNO BYLO STEJNÝ aneb Pavel Žalman Lohonka očima Jana Hlaváče, v níž autor do devíti povídek shrnul Žalmanovy vzpomínky.
Během více než dvacetileté existence skupina i jmenovitě Pavel Lohonka nasbírali mnoho ocenění, například:
Zlatá PORTA 1987 za přínos k rozvoji žánru (Pavel Lohonka)
Velká PORTA 1992 za celoživotní tvorbu (Pavel Lohonka)
Zlatý klíč ankety časopisu Folk a country 2001 za desku roku
Zlaté desky vydavatelství Venkow (za alba Písně sebrané pod stolem, Pocestný do sedmého nebe, Sbohem romantiko, Ve znamení ryb a dvojdeskový vydavatelský výběr)
Křišťálová deska vydavatelství Venkow za 50 tisíc prodaných nosičů
několik stříbrných a bronzových klíčů ankety časopisu Folk a country

Více informací o historii kapely do roku 1996 najdete v knize TAKOVÝ ŽALMAN (TRUVÉR NADĚJE) Michala Huvara (vydalo ARC, Náměstí 32, 692 01 Mikulov).